úterý 30. října 2012

Květák zapečený ve smetaně

tak originál tohohle receptu jsem dostala od kamarádky verunky, dnes jsem se rozhodla ho trochu vylepšit, ale propříště bych se zas vrátila k původní geniálně jednoduché verzi. Je to snad nejjednodušší a zároveň vlastně nejlepší úprava květáku jako znám.


SKLADBA JÍDLA:
SACHARIDY: brambory
BÍLKOVINY: smetana (slanina)
TEPLÁ ZELENINA: květák
SYROVÁ ZELENINA: rajčatookurkový salát s rukolou
 
SUROVINY:
Na květák:
1 menší květák
brambory  - přibližně stejné množství jako květáku
1 šlehačka
(cibule)
(slanina)

Na salát:
cherry rajčátka - asi 10 ks
1 okurka
hrst rukoly
ume a jablečný ocet, agáve sirup
dýňová semínka, (chilli vločky)



POSTUP:
květák rozebereme na růžičky, brambory nakrájíme na kostičky velikosti přiměřené k růžičkám. osolíme opepříme, zalijeme šlehačkou (pozor! jak pravila verunka "musí to bejt šlehačka, nesnaž se to ošidit smetanou na vaření") a dáme zapéct asi na 200°C, dokud není smetana vyvařená a zelenina měkká. trvá to asi 40 min (podle velikosti kousků).
postup na salát snad není nutný

MOJE HODNOCENÍ:
schválně jsem uvedla pouze základní recept, protože moje vylepšení v podobě přidání cibulky oprásknuté na troše slaniny (kterou jsem měla v lednici a jinak bych ji vyhodila), se ukázalo být jako zbytečné nebo dokonce spíš na obtíž. pokud byste to chtěli nějak ochucovat doporučuji špetku muškátového oříšku.

Zapečené papriky plněné jáhlami a tempehem

tohle je obdoba jednoho receptu z apetitu, jeho veganská verze bez mléčných výrobků a masa

SKLADBA JÍDLA:
BÍLKOVINA: uzený tempeh
OBILOVINA: jáhly
TEPLÁ ZELENINA: paprika
SYROVÁ ZELENINA: rukolový salát

SUROVIVINY:
3 papriky nejlépe různých barev
jáhly 1 šálek
vývar (biobujon)
cibule (červená)
1 balíček uzeného tempehu
hodně česneku
zelené bylinky - oregano, petržel...atd.
trocha olivového oleje
na salát:
rukola, balsamico, olej, sůl, pepř



POSTUP:
na oleji jsem nechala zesklovatět cibuli, pak jsem přidala tempeh a nechala ještě chvilku opékat. Nakonec jsem přidala jáhly, které jsem po chvilce zalila vývarem a nechala vařit asi 15 min. Mezitím jsem si rozkrojila a a odsemínkovala papriky (pozor kudy vedete řez, polovina papriky by měla být co nejstabilnější), vršek neseřezávejte, jen odstraňte stopku (i když teď mě napadá....proč ji tam nenechat). Doporučuji nechat papriky trochu předpéct (tak aby si zachovali ještě pevný tvar a šly plnit), jsou pak mnohem lepší. trvá to no....asi 5 min odhaduju. Když jsou papriky předpečené a jáhly uvařené, můžeme směs ochutit česnekem a bylinkami, našťouchat do paprik a dát zapéct.  Trvá to už jen chvilku, než se vytvoří kůrka. Lze podávat s jakýmkoli listovým salátem nebo s pickles.

MOJE HODNOCENÍ:
No neříkám že masomlékožravá varianta, kde místo tempehu použijete slaninu a ještě před zapékáním přidáte sýr, není krapet lepší. Když jsem tu tempehojáhlovou směs ochutnala, velké nadšení to ve mně zrovna nevyvolalo, ale po přidání spousty česneku a bylinek to bylo mnohem lepší. Navíc to na talíři docela pěkně vypadá a v kombinaci s pečenou paprikou a salátem to vlastně vůbec není špatné. Mrňavej se na to nejdřív netvářil, ale po přidání kečupu (bio) to nakonec pozřel.
Jo a ještě něco, příště bych tempeh opekla zvlášť a přidala k jáhlám až před plněním.
Další a skoro lepší variantou je použití fazolek adzuki namísto tempehu.


středa 24. října 2012

ŠPALDOVÉ KERNOTTO SE ZELENINOU A PASTEVECKÝM SÝREM

Špalda je stará odrůda pšenice. Kernotto jsou vlastně kroupy -oloupaná a obroušená zrna. Příprava je rychlejší než u klasických (neloupaných) špaldových zrn. chuť jemně oříšková. Zelenina je "co lednička dala".

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: špaldové kernotto
BÍLKOVINA: přírodní pastevecký sýr
TEPLÁ ZELENINA: papriky,cibule, brokolice (nebo tak něco....co dá zas vaše lednička)
SYROVÁ ZELENINA: rajčata s bylinkami

SUROVINY:
špaldové kernotto    1 šálek
papriky všech možných barev 2-3ks
pár růžiček brokolice
1 velká cibule
2-3 stroužky česneku
1 červená feferonka (jako vždy není nutná)
sůl, pepř
rajčata (tentokrát z tchyniny zahrádky)
pažitka a dobromysl z vlastní zahráhky
umeocet, jablečný ocet
olej...popravdě už si nepamatuji jaký jsem tam dala (takže třeba olivový)

POSTUP:
kernotto jsem uvařila dle instrukcí na obalu, trvá to asi 20 min., mezitím jsem osmahla na pánvi na troše olivového oleje cibuli na měsíčky, nasekaný česnek, papriku na přiměřeně velké kousky, brokolici na růžičky a případně feferonku.
Rajčátka jsem nakrájela na na měsíčky, zalila omeoctem, jablečným octem, olejem a zasypala posekanými bylinkami.
na talíři  jsem dozdobila čerstvým pasteveckým bio sýrem (z Billy)

MOJE HODNOCENÍ:
nic převratného, taková ta rychlovka co dům dal, ale bylo to vlastně moc dobré. Ten sýr je fakt mňamka a špalda taky chutná moc příjemně.

pátek 12. října 2012

KRÁLIČÍ ROLKA NA HOŘČICI, HRÁŠKOVKA


Chtěla jsem synkovi zpestřit masový repertoár a tak jsem v bille sáhla po králičích rolkách. Je to takový ten tenký plátek masa z břicha. Chvíli jsem na to bezmocně koukala a pak mě osvítilo....zarolovat.

SUROVINY:

NA POLÉVKU:
1 pytlík mraženého hrášku
biobujón zeleninový
trocha smetany
2 krajíce chleba
olivový olej








NA ROLKY:  pro 3-4 osoby
2 balení králičích rolek - tuším že jedno mělo asi 300g
anglická slanina 150g
dijonská hořčice
trocha bílého vína
trocha smetany
2-3 šalotky (příp. cibule)
PŘÍLOHA:
mražený špenát  (sekaný)
trocha hrášku
česnek  - 2 stroužky
trocha smetany na vařen
polouvařené brambory
1 větší cibule


POSTUP:
polévka:
z hrášku oddělíme trochu do špenátu a nasypeme ho do hrnce s vroucí vodou a bujonem necháme chvilinku povařit a pak rozmixujeme (jo, tohle je nejjednodušší polévka na světě), na talíři ozdobíme smetanou a chlebovými kostičkami

rolky s hráškem a opečenými bramborami:
plátky masa rozložíme, potřeme hořčicí a poklademe plátky slaniny, zarolujeme a spíchneme párátkem (pokud ho na rozdíl ode mne máte), naskládáme do olejem vymazané zapékací misky (pekáčku). Ještě svrchu potřeme hrubozrnnou hořčicí a dáme do trouby. po chvilce (asi 15 min) podlijeme vínem a posypeme zbylou slaninou a šalotkou a dáme dopéct ještě asi na půl hodinky (zakryté). chvíli před koncem pečení odkryjeme a podlijeme trochou smetany.
během pečení hodíme na olej cibuli, pak špenát a nakonec hrášek, přidáme trochu smetany a dochutíme solí, česnekem a špetkou pepře.
brambory (já měla od maminky zbytek polouvařených  brambor) nakrájíme na tenká kolečka a naskládáme na olejem vymaštěný plech, obrátíme (abychom měli olej z obou stran) a přidáme 2 větvičky rozmarýnu. Pečeme asi 10 min na 200°C nejlíp na horkovzduch. v polovině pečení posypeme červenou cibulí nakrájenou na silnější kolečka. (já jsem tam tu cibuli dala hned a spálila se mi)

MOJE HODNOCENÍ:
plátky masa není skoro třeba solit, jsou tenoulinké a v hořčici i slanině je soli dost. já jsem je osolila a velkej prskal, že je to moc slaný...popravdě mně to nepřišlo. Mrňavej, kvůli kterému jsem králíka kupovala, se ho skoro nedotknul...prevít! druhý den jsem to předložila rodičům a dost chválili


čtvrtek 11. října 2012

VLOČKOVÁ POLÉVKA, CIZRNOVÝ SALÁT S PEČENÝMI RAJČATYY

otrhala jsem pár rajčátek z vlastní zahrádky. nechápu to, ale dozrávají mi až teď. obilovina je netradičně v polévce...ta je podle Kluků v akci

SLOŽENÍ JÍDLA:
OBILOVINA: vločková polévka
BÍLKOVINA: cizrna, sýr feta (vejce)
TEPLÁ ZELENINA: pečená rajčata
SYROVÁ ZELENINA: rajčata

SUROVINY:

na polévku:
2 hrsti ovesných vloček
1 lžíce kmínu
1,5 l zeleninového vývaru nebo vody
2 lžíce olivového oleje
sůl
1-2 vejce natvrdo

pažitka nebo řeřicha

na salát:
400 g předem uvařené popř. konzervované cizrny
cherry rajčátka cca 250g (nevážila jsem je)
červenou cibuli
lžíci umeocta, trocha balsamica (báječně ladí s pečenými rajčaty)
agáve sirup
1 červenou chilli papričku (není nutná)
sýr feta nebo kozí sýr
pažitku (nebo jarní cibulku)



POSTUP:
polévka: Vločky s kmínem v hrnci nasucho krátce opražíme, zalijeme vývarem (nebo vodou) a vaříme 20 minut. Poté rozmixujeme. Dochutíme solí, vmícháme olivový olej. Vejce naplátkujeme, hodíme do polévky a posypeme pažitkou.
salát: cizrnu namočíme den předem, ráno vyměníme vodu, vaříme asi 35 min v papiňáku nebo cca 50 min v klasickém hrnci, rajčata rozdělíme na poloviny. první část přepůlíme a dáme péct do trouby asi na 200°C, řeznou stranou nahoru a pečeme dokud  povrch nebublá (a nevypadá opečeně) trvá to asi 15 min, cibuli nakrájíme na čtvrtkolečka, zbylá rajčátka na čtvrtky, sýr na kostičky, pažitku a chilli papričku nadrobno. cizrnu, cibuli a oboje rajčata smícháme a zalijeme zálivkou, posypeme sýrem a pažitkou...nebo něčím jiným zeleným

MOJE HODNOCENÍ: 
polévka je překvapivě dobrá. neměla jsem čistě ovesné vločky, ale směs asi pěti druhů. v receptu uvádím původní ovesné, asi to z nich bude ještě lepší. salát je variací na tenhle (který také vřele doporučuju):
http://www.apetitonline.cz/recepty/976-stredomorsky-cizrnovy-salat.html

pondělí 8. října 2012

JAK JSEM PEKLA TARTE TATIN

Topím se v jablkách a tak jsem hledala recept na nějaký úžasný jablkový koláč. Nakonec jsem se nějak proklikala k pokusu o Tarte Tatin pana cuketky http://www.cuketka.cz/?p=197 a málem se u něj počůrala smíchy. Rozhodla jsem se, že to zní dost akčně a adrenalinově a odhodlala se k vlastní akci. Navíc jsem kdysi tuhle dobrůtku ochutnala v Au gourmand a okouzlila mne.
Nebylo to zas až tak napínavé jako u cuketky, ale pár horkých okamžiků jsem si taky užila.


Nejdříve jsem si našla správný recept:

pak jsem se rozhodla, že o těstě tenhle recept vážně není a rozhodla se použít chlazené těsto na quiche, které jsem měla v lednici

Jablka jsem nakrájela na čtvrtky.  Poloviny mi přišli moc velké a navíc jsem měla různé velikosti jablek. Při skládání do pánve jsem pak mezery vyplnila drobnějšími kousky

I přistoupila jsem k tvorbě máslového karamelu. Postup zněl jednoduše a ani cuketka, ani nikdo v diskusích  se o žádných úskalích nezmiňoval. Tak tedy vložím do vhodné pánve máslo a cukr a rozpouštím. Obsah pánve bublá a zlátne, ale o rozpouštění cukru nemůže být ani řeč. Po poradě s přítelem na telefonu (maminkou) zvyšuji teplotu a jupí! cukr se rozpouští a ouha!!! odděluje se od másla a klesá ke dnu pánve. Výsledkem této akce je tvrdá cukrová placka přikrytá půlcentimetrovou vrstvou másla. Naprosto jsem netušila jak ten beton z pánve odsekám.

Už jsem skoro propadla panice, ale pak jsem se rozhodla, že se nevzdám tak snadno. Naskládala jsem tedy do pánve jablka, něžně je přikryla těstem, zašťouchala okraje, propíchala vidličkou a se značnými obavami vše přesunula do trouby. Když jsem viděla, jak kolem okrajů probublává karamelu ne zcela nepodobná tekutina, svitla mi jiskřička naděje. Když bylo těsto upečené, vyndala jsem pánev a skoro nedýchala napětím. Nevydržela jsem čekat 15min a tak jsem se vyzbrojila chňapkami (na obě ruce) a téměř bezchybně (se zručností mně vůbec ne vlastní) jsem dle návodu koláč překlopila, aniž bych si přivodila vážnější popáleniny. Jablka se mi jen trochu svezla ke straně, což šlo snadno napravit pomocí lžíce.

Tvrdá cukrová placka, máslo a šťáva z jablek se nějak zázračně spojili dohromady a vytvořili něco jako naprosto mňamózní rosol (po vychladnutí). Celkový výsledek předčil  má očekávání. Prostě bomba!!! Každý kdo ochutnal, byl nadšen.

čtvrtek 4. října 2012

POLÉVKA Z ČERVENÉ ČOČKY, ZAPEČENÉ TĚSTOVINY S MRKVÍ A MANDLEMI

barva podzimu...oranžová přece, tentokrát zcela veganské menu - mléčné výrobky nahrazeny mandlovými


SKLADBA JÍDLA:
obilovina: celozrnné těstoviny
bílkovina: červená čočka
teplá zelenina: mrkev
syrová zelenina: okurkový salát

SUROVINY:

na polévku:
červená čočka - asi 150g
přidala jsem i hrst žluté v naivní víře, že polévka bude barevnější, nebyla
1 velká cibule
2 špetky mletého koriandru
olivový olej
biobujón
na dochucení: máta (čerstvý koriandr nebyl), slunečnicová semínka, trocha umeocta, chilli vločky pro nás pálivomilné) 

na těstoviny:
250g celozrnných těstovin libovolného tvaru
asi 1/2 kg mrkve
1 velká cibule - já měla červenou
2 stroužky česneku
2 lžičky mandlového másla
150 ml mandlové smetany
velká hrst mandlových lupínků
sůl, troška pepře






POSTUP:
polévka: nakrájejte cibuli na drobno, osmahněte na oleji, po chvilce přidejte čočku a ještě trochu osmahněte, přidejte mletý koriandr, vodu, bujón a vařte 1/4 hodiny, podávejte s mátou a semínky, případně dochuťte umeoctem a/nebo chilli vločkami
těstoviny: zase cibule na drobno, česnek rozplácněte špičkou nože a nasekejte, hoďte na olivový olej, přidejte nadrobno nastrouhanou mrkev a opékejte. osolte, opepřete. když je mrkev osmahnutá přidejte mandlové máslo, trochu lupínků a ještě prohoďte na pánvi. přilijte mandlové mléko, promíchejte a přesuňte do zapékací misky (směs by neměla být moc mokrá, přebytečnou tekutinu případně nechte odpařit). posypejte zbytkem mandlových lupínků a přesuňte do předem vyhřáté trouby (asi na 200°C) a pečte dokud lupínky nezezlátnou

MOJE HODNOCENÍ:
ideální jídlo pro děti, taková jemné. díky absenci koření vyniknou chutě jednotlivých surovin. pokud se nevyhýbáte mléku, můžete mandlové máslo a smetanu nahradit lučinou nebo jiným sýrem typu žervé. kluci byli spokojení, ale ne přímo nadšení. mrňavej snědl skoro všechny těstoviny, do polévky chtěl rozinky...měj je mít, ale stejně jí moc nedal

středa 3. října 2012

VAŘÍM ZE ZBYTKŮ - ZELENINOVÉ KARÍ

byla jsem sama doma a v lednici se mi hromadily zbytečky různých zelenin....tak jsem se s tím nemazala. výsledkem je tohle

SUROVINY:
můžete použít praktiky jakoukoliv zeleninu kterou najdete v lednici

JÁ NAŠLA:
čtvrtku dýně hokaido
kousek květáku (vždycky si kousek nechám-kdyby něco-a vždycky ho vyhodím)
1 větší mrkev
1 velkou bramboru
pár kapustiček
1 červenou cibuli
1 červenou chilli papričku
římský kmín, kurkuma, curry pasta (červená)
půl plechovky kokosového mléka

POSTUP:
na směsi sezamového a kokosového oleje jsem osmahla - v pořadí jak jsem je házela do hrnce - cibuli na měsíčky, dýni na kostky, bramboru nakrájenou na drobné kostičky, mrkev na šikmé plátky, květák rozebraný na malé růžičky a po chvilce váhání i rozpůlené kapustičky, přidala jsem kurkumu, římský kmín, rozinky a curry pastu (přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně), jo a ještě chilli papričku, ještě chvilinku jsem opékala a pak přilila kokosové mléko a dusila do změknutí.

MOJE HODNOCENÍ:
všechno k sobě dokonale ladilo akorát ty kapustičky z toho trošku čouhaly (jak jsem se obávala), ale já je ráda, takže mi to vlastně nevadilo. Kdybych to vařila pro hosty asi bych je vynechala. Pokud přidáte červenou nebo žlutou čočku (klidně přímo k zelenině) a rýži jako přílohu, máte plnohodnotné jídlo.