čtvrtek 6. prosince 2012

vegetacos, kukuřičná polévka

tak v televizi běží zhubni nebo přiber, já popíjím svařenou sangrii a píšu blog o zdravém vaření...vražedná kombinace....sakra já mam hlad
No a dýně zakomponovaná do mexické kuchyně, to zní tady dost divoce. Ale zjistila jsem, že dýně snese skoro všechno. Tohle je recept z archivu (29.11.12), takže budu vzpomínat a odečítat z fotek.

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: kukuřice (kukuřičné tacos)
LUŠTĚNINA: červené fazole
TEPLÁ ZELENINA: paprika, dýně,cibule
SYROVÁ ZELENINA: okurkový salát s česnekem

SUROVINY:

na polévku:
1 červená paprika (kapie)
1 cibule, stroužek česneku
mražená příp. nakládaná kukuřice
1 feferonka (opět nejlíp červená)
1/2 dýně hokaido
(četstvý koriandr) jarní cibulka
olivový olej
zeleninový vývar 1 litr

na tacos:
kukuřičné taco shells
(seženete v každém supermarketu)

přes noc namočené červné fazole 150g
1/2 dýně hokaido
papriky asi 3ks (měla jsem štěstí a ulovila jsem ještě poslední slovenské papriky)
1 velká červená cibule
hodně česneku
olivový olej
salsa z rajčat, paprik cibule, protlaku, jalapeňo papriček, octa a sirupu..
(nebo kupovaná jako tentokrát u nás....ale fuj, já vím)
až ji budu příště dělat, tak to sem hodím

POSTUP:
Dáme vařit fazole (nejlépe do papiňáku a s řasou) do neosolené vody.
Pak  nakrájíme dýni na tenké měsíčky (po odsemenění samozřejmě), pocákáme olejem a dáme ji péct do předem vyhřáté trouby na 180°C asi na 15-20 min. nebo tak nějak. Po vychladnutí nakrájíme na kostky.
Na polévku dáme opékat na olivový olej na drobno nakrájenou cibuli a červenou papriku. po chvilce přidáme na drobno nasekaný česnek a nakonec kukuřici. Ještě chvilku opékáme a zalijeme vývarem, Přidáme polovinu opečené dýně. Polovinu směsi odebereme a rozmixujeme (nebo to jen tak napůl pomixujte ponorným mixerem jako já tentokrát, ale není to úplně ono). Podávejte posypané zbytkem chilly papričky a v ideálním případě čerstvým koriandrem.
Na fazole začneme zase opékáním cibule a česneku, pak přidáme uvařené fazole a  nakonec druhou polovinu opečené dýně. Osolíme, opepříme, příp. dochutíme drceným česnekem. Nahrubo pošťoucháme šťouchadlem na brambory.
Vedle v pánvi mezitím opečeme na klínky nakrájenou červenou cibuli a naproužkovanou papriku. osolíme. Chvilku před sundáním z plotny přidáme ještě drcený česnek a prohodíme pánví (pozor na připálení).
Do taco lodiček plníme nejdříve fazolovou směs a potom papriky s cibulí. Nakonec přelijeme salsou.

MOJE HODNOCENÍ:
no hovězí fajitas to nejsou, ale dobrý. Polévka výborná. Salsu příště určitě upáchám sama, slibuji. Ale když už se povalovala ve špajzu (z dob minulých) a času bylo málo...
tady je zatím jeden recept co se mi líbí     http://recepty.vareni.cz/salsa-kruda/

úterý 4. prosince 2012

vepřové medailonky s jablky, dušený pórek, špalda

jsem trochu nachcípaná a tak se důsledně vyhýbám mléku. Nahradila jsem tedy při tomto obědě smetanu sójovým mlékem a byla jsem příjemně překvapená. Nejenže jsem ušetřila pár kalorií, ale sójové mléko je přirozeně sladké a tak velmi příjemně zkaramelizovalo, což v případě tohoto receptu rozhodně není na škodu.

SKLADBA JÍDLA:
BÍLKOVINA: vepřové medailonky
OBILOVINA: špalda
TEPLÁ ZELENINA: pórek (jablka)
SYROVÁ ZELENINA: strouhaná mrkev s citronem

SUROVINY: (pro 3 os.)
vepřové medailonky (nejlíp panenka) asi 0,5 kg
jablka 2 - 3 ks
cibule jedna velká červená
2 velké pórky
trocha dijonské hořčice
sojové mléko (příp. smetana)
hrníček špaldy

POSTUP:
dejte vařit špaldu
pórek nakrájejte na (půl) kolečka a dejte opékat na olivový olej (příp s trochou másla), když pórek zvláční, zalijte ho trochou sójového mléka a ztlumte na minimum
potom dejte na olivový olej opékat medailonky (nejlépe z panenky), po chvilce je obraťte a mezi ně naskládejte jablka a nasypejte cibuli. když je maso opečené z obou stran, přidejte lžičku dijonské hořčice...rozpusťte a přidejte sójové mléko. Nechte mléko zkaramelizovat a přilijte další...pokračujte než získáte požadované množství omáčky přiměřené hustoty


pátek 30. listopadu 2012

ovesná polévka, cizrnový salát, kapusta s tempehem

ovesná polévka je opět pocta Hance (tzn. jen lehce upravený její recept), cizrnový salát je variací téhož salátu z 11.10.12 a kapusta zase variantou přílohy k čvančarovské kližce....no ano začínám se opakovat...a opisovat,
ale víte jak-není každý den posvícení a žádná studna není bezedná.

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: bezpluchý oves
LUŠTĚNINA: cizrna
TEPLÁ ZELENINA: kořenová,  kapusta, pórek...
SYROVÁ ZELENINA: cherry rajčátka

SUROVINY:
na polévku:
bezpluchý oves (pokud ho  nemůžete sehnat, jsem přesvědčená, že by to šlo i z ječných krup, příp. z ovesných vloček)
kořenová zelenina (v mém případě 3 větší mrkve a kus celeru)
1 pórek
trocha kapusty (nebo kapustiček nebo kadeřávku.....nebo taky v nejhorším ničeho)
kousek zázvoru, příp. nějaká řasa (asi wakame)
česnek 2 větší stroužky
sůl, kmín


na kapustu:
1 menší hlávku kapusty
1/2 balíčku tempehu
1 velká cibule nakrájená na klínky
česnek na plátky - 3 stroužky
sušená rajčata v oleji - pák kousků dle chuti
olivový olej (nejlépe z rajčat)
sůl, pepř
citronová  šťáva - asi z půlky citronu

na salát:
asi 150g předem namočené a uvařené cizrny
(příp 1 konzerva - tuším, že v DM mají bio)
3 šalotky nakrájené na plátky
1 balení Chery plum rajčátek - přepůlených
3 jarní cibulky nakrájené na drobno
UMEocet, jablečný ocet, agáve sirup,oliv. olej....
(věřím , že postup ani foto nejsou nutné)

POSTUP:
polévka:
ráno po snídani namočte oves,  hodinu a něco před obědem jej dejte ve stejné (osolené) vodě vařit společně s  1 mrkví vcelku, kouskem zázvoru (dle chuti), 1 stroužkem česneku a řasou. Vařte cca hodinu nebo jak bude potřebovat oves, aby úplně změknul.
Mezitím nakrájejte zbylou zeleninu na kostičky (v případě pórku silnější půlkolečka) a dejte opéct na olivový olej.
Po uvaření vyberte část ovsa z polévky, přihoďte ho na pánev k zelenině a ještě chvilku opékejte (opečení ovsa dodá polévce zajímavý rozměr).
Zbytek uvařeného ovsa rozmixujte...spolu se vším co v hrnci je
Přidejte orestovanou zeleninu a případně i kapustu a ještě chviličku provařte.
Dochuťte drceným česnekem, drceným kmínem (btw: možná jste si všimli, že cpu kmín všude. Já ho miluju a navíc zmírňuje účinky všech těch kapust a luštěnin a tak. Pokud mou vášeň  (a problémy jistého rázu) nesdílíte, můžete ho vynechat), příp ještě zázvorem. Pokud se mu nevyhýbáte, doporučuji dotáhnout chuť lístečkem másla.
kapusta:
na olivový (z rajčat) olej házejte postupně: tempeh, po chvilce cibuli, česnek, kapustu zbavenou žeber a nakrájenou na velikost sousta a sušená rajčata pokrájená na proužky. Osolte, opepřete, dochuťte citronovou šťávou (ta je pro výslednou chuť vážně důležitá)

MOJE HODNOCENÍ:
polévka je sice náročnější na přípravu, ale z výživového hlediska je to bomba. Chuťově a konzistencí mi trochu připomněla bramboračku, takže si myslím, že by jí klidně slušela i majoránka a sušené houby. Pokud ji budete vaři jako samostatné jídlo, přidejte libovolnou luštěninu nebo tofu či tempeh.
Na adresu kapusty Velkej poznamenal, že na to, že to je kapusta s tempehem, je to celkem dobrý. Mně to chtnalo moc. Mrňavej teď nejí skoro nic, takže baštil jen suchou (teda s olejem) cizrnu a chleba


sobota 10. listopadu 2012

komentujte!

Takže moji mílý čtenáři (ano vás tři myslím), konečně jsem upravila možnosti komentářů, takže už Vás nic neomlouvá....tak šup šup! komentovat! kritizovat! inspirovat!

Já jsem si pořád říkala, proč mi nikdo nic nenapíše.....tak mrknu do nastavení a tam mají povoleno komentovat jen registrovení uživatelé. Kde a jak registrovaní netuším. Ale teď je vše napraveno a nic už Vám nebrání se vyjádřit.

Řeknu Vám, že psát blog, je mnohem větší dřina než jsem si myslela. Momentálně jsem na tom tak, že se mi hromadí fotky jídel, podle kterých potom pracně rekonstruuji recepty. No a to ani nemluvím o tom, že tohle prostředí nefunguje úplně podle mých představ. Ve stavu konceptu vypadá příspěvek úplně jinak, než potom vyvěšený, takže neustále musím kontrolovat náhled. Pokud dám k fotce komentář, rozhodí se tím úplně všechno. Písma blbnou. No nic...ani google nemůže být ve všem dokonalý.

Nejhorší ovšem je, že mám čas psát jen večer. A když takhle večer sedíte u počítače, probíráte se fotkami jídel a smolíte recepty, co asi tak myslíte, že se stane? Ano správně! Dostanete šílenej hlad.



květáková polévka, italské rizoto s dýní

Květáková polévka je moje oblíbená "od maminky", snažila jsem se jí co nejvíce přiblížit. Recept na rizoto je kopletně obšlehnutý z toho plátku co rozdávají v albertu. Tedy rozdávají.....jak kde...u nás v Klatovech si ho musíte vyškemrat z pod pultu, kdekoliv jinde se toho válí stohy.

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: kulatozrná rýže (např. arborio)
BÍLKOVINA: mléko a kozí sýr
TEPLÁ ZELENINA: dýně, květák
SYROVÁ ZELENINA: rajčatový salát s česnekem a dýňovým olejem

SUROVINY:

na polévku:
1 menší květák
1 pórek
svazek jarní cibulky
cca 1 dcl mléka
olivový olej
zeleninový bujón
muškátový oříšek, kmín, pepř
trocha rýžové mouky

na rizoto:
250g rýže arborio
1/2 větší dýně (já měla muškátovou)
4 stroužky česneku
1 velká cibule
1 l vývaru (kuřecí, zeleninový)
1/4  l bílého vína
olivový olej
kozí sýr (já jsem měla tvrdý, tak jsem ho na to nastrouhala, ale v origoš receptu je zrající, nakrájený na kostičky)
v nejhorším bych klíďo použila klasicky rizotózně parmazán

POSTUP:
polévka: Na olivovém oleji osmahněte (na drobno nakrájené) bílé části pórku a jarní cibulky, přidejte  na růžičky rozebraný květák, osmahněte a zalijte vývarem ( příp. voda+bujón) a mlékem. Okořeňte drceným kmínem a třemi až čtyřmi strouhy muškátového oříšku a nechte asi 20 min vařit, dokud květák nezměkne.
Asi třetinu polévky odeberte, rozmixujte dohladka a vraťte do hrnce. Případně zahustěte trochou rýžové mouky rozmíchané ve vodě. Na talíři ozdobte na jemno nasekanou zelenou částí jarní cibulky a čerstvým pepřem.

rizoto: Dýni nakrájejte na měsíčky a naskládejte na pečícím papírem vyložený plech. Osolte, opepřete, zakapejte olejem a spolu se stroužky česneku dejte péct do trouby (předehřáté na 200°C asi na 20-30min).
Po vychladnutí oloupejte šlupku (v případě, že máte Hokaido, nemusíte), nakrájejte na kostičky a zkuste se udržet, abyste ji všechnu nesnědli a zbyla vám nějaká do rizota. Polovinu dýně rozmixujte společně s česnekem na kaši.
Zatímco se dýně peče, připravte klasické italské rizoto. Tzn.: na olivový olej dejte na mírný oheň opékat nejrříve cibuli a po chvilce rýži. Až rýže zprůsvitní, přilijte víno a nechte odpařit (vsáknout). Potom po částech přidáváme vývar, vždy jen tak, aby byla rýže akorát potopená. Když se tekutina vstřebá, přidejte další. Bacha na připálení!  Nakonec přidejte kousek másla na zjemnění, dýňové pyré a na závěr dýňové kostky.
Na talíři posypte kozím sýrem

Moje hodnocení:
Miluju italské rizoto, ale s tou půlkostkou másla a horou parmazánu (jak to obvykle vaří můj milý) to je učiněná kalorická bomba. Tohle je krásně odlehčená verze, kde krémovost dodá rozmixovaná dýně. Květrákovka byla skoro jako od maminky...i bez jíšky. Pokud budete chtít obměnu, ochuťte šajvějí, ale je to dobré i jen tak.

pátek 9. listopadu 2012

čočková polévka s římským kmínem, bulgurové rizoto s lupením

Polévku mám od "dědy z Prosetína" a ten ji má zas nejspíš od kluků v akci. Bulgurové rizoto je inspirováno Hankou Z.
Bulgur jsou vlastně pšeničná zrna se kterými se udělá pár psích kusů jako: vaření v páře, kvašení (naklíčení), loupání, sušení a drcení. Tím se stane, že je pšenice mnohem stravitelnější, na živiny bohatší a rychleji uvařitelná. A taky moc dobrá...


SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: bulgur
BÍLKOVINY: čočka
TEPLÁ ZELENINA: zelené listy
SYROVÁ ZELENINA: strouhaná mrkev s jablkem a citronovou šťávou

SUROVINY:

na polévku:
150 g čočky (předem namočené)
2 středně velké cibule
2 lžičky římského kmínu
2 lžíce olivového oleje
3 stroužku česneku


na bulguroto:
200 g bulguru
sáček špenátových listů (příp. použijte mražený)
2 hrsti rukoly
2 hrsti polníčku
4 šalotky
4 stroužky česneku
100-150ml mandlové smetany
2 lžičky mandlového másla
2 hrsti mandlových lupínků
2 lžíce čerstvého kozího sýra
příp. strouhaný  tvrdý kozí sýr

POSTUP:
polévka: Cibuli nakrájíme na kostičky a hodíme na olej. Česnek podrtíme nožem naplocho, nasekáme na drobno a přihodíme k cibuli. Pak přidáme římský kmín a necháme ho rozvoňet. Nakonec krátce osmahneme čočku, vše zalijeme vývarem a necháme vařit asi 15 až 20 minut.

bulgur propláchneme a dáme vařit do min. dvojnásobku osolené vody (asi na 15 min).
mezitím nakrájíme šalotku a česnek na plátky a hodíme do co největší pánve na olivový olej, přihodíme zelené listy a necháme je zavadnout, pak mandlové mléko a máslo.
Na pánvi nasucho opražíme mandlové lupínky.
Do pánve k listí přidáme uvařený bulgur a vmícháme ještě kozí sýr. Na talíři posypeme opraženými mandlovými lupínky

MOJE HODNOCENÍ:
oříšková chuť bulguru krásně ladí se všemi těmi podobami mandlí. Pokud nebudete mít mandlovou smetanu, použijte sójovou, ta je běžně k dostání v DM. Mandlové máslo taky není bezpodmínečně nutnné, ale je mňam.
Mrňavýmu se nelíbilo to zelený a tak měl jen bulgur s mandlovým máslem a mandlovými lupínky z čehož byl nadšen.
Všem ostatním chutnalo i s lupením.







středa 7. listopadu 2012

barevná polévka, fazolový salát s quinoou

quinoa (česky merlík čilský) je údajně naprostý zázrak, obsahuje spoustu  minerálů, vitamínů, aminokiselin a bůhvíčeho ještě.........zato neobsahuje lepek. A navíc je dobrá.


SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: quinoa (bulgur)
BÍLKOVINA: fazole
TEPLÁ ZELENINA: polévka ze zbytků zeleniny
SYROVÁ ZELENINA: cherry rajčata

SUROVINY:

na polévku tentokrát lednice dala:
pórek (bílá část)
1 velká mrkev
kousek celeru
asi čtvrtka květáku
kousek červeného zelí (to dalo polévce tu rozkošnou nachovou barvu)
trocha fazolí

na salát:
150 g quinoy 
bílé fazole namočené přes noc asi 200 g
kousek řasy kombu (wakame)
asi 250 g cherry rajčat
1 větší červená cibule
zelená část pórku
na zálivku:
střik umeocta
4 lžíce jablečného octa,
3lžíce chuťově neutrálního oleje (já použila slunečnicový naše Bio z Billy)
čerstvě mletý pepř

POSTUP:
předem namočené fazole jsem dala vařit, namočila jsem řasu kombu do vody a šla jsem si ještě hrát s mrňavým. Po chvíli (asi na složení jedněch puzzlí) jsem šla chystat polévku.
tzn.: mrkev a celer jsem nakrájela na kostičky, bílou část pórku na kolečka  a dala je opékat na olivový olej.
Řasu jsem přihodila k fazolím (měla jsem kombu.....wakame bych tam dala později). K mrkvi a celeru jsem nalámala malé růžičky květáku a nudličky zelí a ještě chvilku vše opékala. když se pórek začal barvit, zalila jsem zeleninu vodou, přidala biobujón  nechala vařit do změknutí.
Propláchla jsem quinou vařící vodou a dala vařit do cca 2,5 násobku vody na 20 min. 

Mezitím jsem z vařících se fazolí vybrala ty podivně nakrabacené, které se nechtěli nechat uvařit. Jala jsem se z nich loupat tu nakrabacenou slupku, která zjevně bránila uvaření a zjistila jsem, že jsou naklíčené. Guru Hanka píše, že naklíčené fazole jsou hnusné a navíc nestravitelné....tak jsem je vyhodila. Naštěstí jich pořád zbylo dost. Když byli fazole uvařené, část jsem odebrala, rozmixovala a přidala jako zavářku do polévky. Hrst fazolí jsem do polévky přidala jen tak. (Těsně před vypnutím jsem přidala do polévkyještě bulgur, který zbyl z předešlého dne.)

Pak jsem se vrhla na salát:
červenou cibuli jsem nakrájela na tenká čtvrtkolečka a zastříkla umeoctem, potom jsem přihodila rozpůlená cherry rajčátka, na jemno nakrájenou zelenou část pórku, fazole a zalila zálivkou.

Vypla jsem quinou - Snědli jsme polévku - Quinou jsem přidala k salátu a snědli jsme salát.

Moje hodnocení:
Na první pohled to vypadá jako menu stvořené k užití espumizanu......nevím jsestli zabralo to namáčení nebo řasa, ale žádné potíže se nedostavily. Mně to moc chutnalo, mrňavej jedl jen salát.

P.S. K hodnotitelům přibyl jestě můj tatínek, který fňuká, že ta má jídla jsou sice moc dobrá, ale za 2 hodiny má zas hlad.

čtvrtek 1. listopadu 2012

Záhorácké závitky se zelím a kroupami, salát z čínského zelí s jablky

Záhorácký závitek byl jedním z mých nejoblíbenějších menzovních jídel. Tam ho tedy dělali s uhem, ale jelikož tak výborné uho jako uměla strahovská menza (to není ironie, myslím to naprosto vážně) bych určitě nesvedla, oblíbila jsem si tuhle variantu, kdy je zapékáte v pekáčku se zbytkem zelí


fotka je z druhého dne, potvrzuji,že ohrřívané to bylo ještě lepší
SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: kroupy, (červená pšenice)
BÍLKOVINA: maso
TEPLÁ ZELENINA: kysané zelí
SYROVÁ ZELENINA: salát z čínského zelí a jablek

SUROVINY:
na záhoráky:
vepřová krkovice asi 1 kg
balíček kysaného zelí (domácího nebo křimického)
1 větší cibule
slanina 200-250g
ječné kroupy  - větší šálek
(hrst červené pšenice)
česnek 3-4 stroužky
drcený kmín,sůl




Na salát:
1/2 čínského zelí
2 nejlépe červená jablka
štáva z 1-2 citronů
chuťově neutrální olej, nejlépe slunečnicový nebo hroznový
lžíce agávového sirupu


POSTUP:
krkovici  nakrájíme na co nejtenčí plátky, osolíme, silně okmínujeme (budeme jíst zelí), potřeme třeným česnekem, a posypeme
nadrobno nakrájenou slaninou (kdysi jsem se to snažila ošidit celým plátkem, ale chutě se tak hezky neprolnou), pak poklademe zelím a zavineme. Spíchneme párátkem a naklademe do pekáčku. Pak si na pánev hodíme zbytek slaniny, za chvilku cibuli a nakonec na chvilku zelí. Tuhle směs našťoucháme do pekáčku mezi a kolem závitků a šoupneme do předem rozehřáté trouby (asi na 200°C). Pečeme zhruba hodinu. Když se zelí připéká, podlijeme štávou ze zelí.
Předem namočené kroupy a červenou pšenici  uvaříme do měkka. Když jsem to druhý den  ohřívala, opekla jsem je na slanině a výsledek byl samozřejmě mňam.
slát....jablka rozčtvrtit, odjádřit a  nakrájet na tenké plátky. zbytek snad popisovat nemusím

MOJE HODNOCENÍ:
k něčemu se Vám přiznám, podařilo se mi tentokrát zapomenout dát dovnitř do závitků zelí. Naštěstí se zvenčí prososalo dost zelné chuti a vlastně to nebylo skoro poznat. Kroupy byly zhodnoceny jako nejlepší příloha, jakou jsme k tomu kdy jedli.

úterý 30. října 2012

Květák zapečený ve smetaně

tak originál tohohle receptu jsem dostala od kamarádky verunky, dnes jsem se rozhodla ho trochu vylepšit, ale propříště bych se zas vrátila k původní geniálně jednoduché verzi. Je to snad nejjednodušší a zároveň vlastně nejlepší úprava květáku jako znám.


SKLADBA JÍDLA:
SACHARIDY: brambory
BÍLKOVINY: smetana (slanina)
TEPLÁ ZELENINA: květák
SYROVÁ ZELENINA: rajčatookurkový salát s rukolou
 
SUROVINY:
Na květák:
1 menší květák
brambory  - přibližně stejné množství jako květáku
1 šlehačka
(cibule)
(slanina)

Na salát:
cherry rajčátka - asi 10 ks
1 okurka
hrst rukoly
ume a jablečný ocet, agáve sirup
dýňová semínka, (chilli vločky)



POSTUP:
květák rozebereme na růžičky, brambory nakrájíme na kostičky velikosti přiměřené k růžičkám. osolíme opepříme, zalijeme šlehačkou (pozor! jak pravila verunka "musí to bejt šlehačka, nesnaž se to ošidit smetanou na vaření") a dáme zapéct asi na 200°C, dokud není smetana vyvařená a zelenina měkká. trvá to asi 40 min (podle velikosti kousků).
postup na salát snad není nutný

MOJE HODNOCENÍ:
schválně jsem uvedla pouze základní recept, protože moje vylepšení v podobě přidání cibulky oprásknuté na troše slaniny (kterou jsem měla v lednici a jinak bych ji vyhodila), se ukázalo být jako zbytečné nebo dokonce spíš na obtíž. pokud byste to chtěli nějak ochucovat doporučuji špetku muškátového oříšku.

Zapečené papriky plněné jáhlami a tempehem

tohle je obdoba jednoho receptu z apetitu, jeho veganská verze bez mléčných výrobků a masa

SKLADBA JÍDLA:
BÍLKOVINA: uzený tempeh
OBILOVINA: jáhly
TEPLÁ ZELENINA: paprika
SYROVÁ ZELENINA: rukolový salát

SUROVIVINY:
3 papriky nejlépe různých barev
jáhly 1 šálek
vývar (biobujon)
cibule (červená)
1 balíček uzeného tempehu
hodně česneku
zelené bylinky - oregano, petržel...atd.
trocha olivového oleje
na salát:
rukola, balsamico, olej, sůl, pepř



POSTUP:
na oleji jsem nechala zesklovatět cibuli, pak jsem přidala tempeh a nechala ještě chvilku opékat. Nakonec jsem přidala jáhly, které jsem po chvilce zalila vývarem a nechala vařit asi 15 min. Mezitím jsem si rozkrojila a a odsemínkovala papriky (pozor kudy vedete řez, polovina papriky by měla být co nejstabilnější), vršek neseřezávejte, jen odstraňte stopku (i když teď mě napadá....proč ji tam nenechat). Doporučuji nechat papriky trochu předpéct (tak aby si zachovali ještě pevný tvar a šly plnit), jsou pak mnohem lepší. trvá to no....asi 5 min odhaduju. Když jsou papriky předpečené a jáhly uvařené, můžeme směs ochutit česnekem a bylinkami, našťouchat do paprik a dát zapéct.  Trvá to už jen chvilku, než se vytvoří kůrka. Lze podávat s jakýmkoli listovým salátem nebo s pickles.

MOJE HODNOCENÍ:
No neříkám že masomlékožravá varianta, kde místo tempehu použijete slaninu a ještě před zapékáním přidáte sýr, není krapet lepší. Když jsem tu tempehojáhlovou směs ochutnala, velké nadšení to ve mně zrovna nevyvolalo, ale po přidání spousty česneku a bylinek to bylo mnohem lepší. Navíc to na talíři docela pěkně vypadá a v kombinaci s pečenou paprikou a salátem to vlastně vůbec není špatné. Mrňavej se na to nejdřív netvářil, ale po přidání kečupu (bio) to nakonec pozřel.
Jo a ještě něco, příště bych tempeh opekla zvlášť a přidala k jáhlám až před plněním.
Další a skoro lepší variantou je použití fazolek adzuki namísto tempehu.


středa 24. října 2012

ŠPALDOVÉ KERNOTTO SE ZELENINOU A PASTEVECKÝM SÝREM

Špalda je stará odrůda pšenice. Kernotto jsou vlastně kroupy -oloupaná a obroušená zrna. Příprava je rychlejší než u klasických (neloupaných) špaldových zrn. chuť jemně oříšková. Zelenina je "co lednička dala".

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: špaldové kernotto
BÍLKOVINA: přírodní pastevecký sýr
TEPLÁ ZELENINA: papriky,cibule, brokolice (nebo tak něco....co dá zas vaše lednička)
SYROVÁ ZELENINA: rajčata s bylinkami

SUROVINY:
špaldové kernotto    1 šálek
papriky všech možných barev 2-3ks
pár růžiček brokolice
1 velká cibule
2-3 stroužky česneku
1 červená feferonka (jako vždy není nutná)
sůl, pepř
rajčata (tentokrát z tchyniny zahrádky)
pažitka a dobromysl z vlastní zahráhky
umeocet, jablečný ocet
olej...popravdě už si nepamatuji jaký jsem tam dala (takže třeba olivový)

POSTUP:
kernotto jsem uvařila dle instrukcí na obalu, trvá to asi 20 min., mezitím jsem osmahla na pánvi na troše olivového oleje cibuli na měsíčky, nasekaný česnek, papriku na přiměřeně velké kousky, brokolici na růžičky a případně feferonku.
Rajčátka jsem nakrájela na na měsíčky, zalila omeoctem, jablečným octem, olejem a zasypala posekanými bylinkami.
na talíři  jsem dozdobila čerstvým pasteveckým bio sýrem (z Billy)

MOJE HODNOCENÍ:
nic převratného, taková ta rychlovka co dům dal, ale bylo to vlastně moc dobré. Ten sýr je fakt mňamka a špalda taky chutná moc příjemně.

pátek 12. října 2012

KRÁLIČÍ ROLKA NA HOŘČICI, HRÁŠKOVKA


Chtěla jsem synkovi zpestřit masový repertoár a tak jsem v bille sáhla po králičích rolkách. Je to takový ten tenký plátek masa z břicha. Chvíli jsem na to bezmocně koukala a pak mě osvítilo....zarolovat.

SUROVINY:

NA POLÉVKU:
1 pytlík mraženého hrášku
biobujón zeleninový
trocha smetany
2 krajíce chleba
olivový olej








NA ROLKY:  pro 3-4 osoby
2 balení králičích rolek - tuším že jedno mělo asi 300g
anglická slanina 150g
dijonská hořčice
trocha bílého vína
trocha smetany
2-3 šalotky (příp. cibule)
PŘÍLOHA:
mražený špenát  (sekaný)
trocha hrášku
česnek  - 2 stroužky
trocha smetany na vařen
polouvařené brambory
1 větší cibule


POSTUP:
polévka:
z hrášku oddělíme trochu do špenátu a nasypeme ho do hrnce s vroucí vodou a bujonem necháme chvilinku povařit a pak rozmixujeme (jo, tohle je nejjednodušší polévka na světě), na talíři ozdobíme smetanou a chlebovými kostičkami

rolky s hráškem a opečenými bramborami:
plátky masa rozložíme, potřeme hořčicí a poklademe plátky slaniny, zarolujeme a spíchneme párátkem (pokud ho na rozdíl ode mne máte), naskládáme do olejem vymazané zapékací misky (pekáčku). Ještě svrchu potřeme hrubozrnnou hořčicí a dáme do trouby. po chvilce (asi 15 min) podlijeme vínem a posypeme zbylou slaninou a šalotkou a dáme dopéct ještě asi na půl hodinky (zakryté). chvíli před koncem pečení odkryjeme a podlijeme trochou smetany.
během pečení hodíme na olej cibuli, pak špenát a nakonec hrášek, přidáme trochu smetany a dochutíme solí, česnekem a špetkou pepře.
brambory (já měla od maminky zbytek polouvařených  brambor) nakrájíme na tenká kolečka a naskládáme na olejem vymaštěný plech, obrátíme (abychom měli olej z obou stran) a přidáme 2 větvičky rozmarýnu. Pečeme asi 10 min na 200°C nejlíp na horkovzduch. v polovině pečení posypeme červenou cibulí nakrájenou na silnější kolečka. (já jsem tam tu cibuli dala hned a spálila se mi)

MOJE HODNOCENÍ:
plátky masa není skoro třeba solit, jsou tenoulinké a v hořčici i slanině je soli dost. já jsem je osolila a velkej prskal, že je to moc slaný...popravdě mně to nepřišlo. Mrňavej, kvůli kterému jsem králíka kupovala, se ho skoro nedotknul...prevít! druhý den jsem to předložila rodičům a dost chválili


čtvrtek 11. října 2012

VLOČKOVÁ POLÉVKA, CIZRNOVÝ SALÁT S PEČENÝMI RAJČATYY

otrhala jsem pár rajčátek z vlastní zahrádky. nechápu to, ale dozrávají mi až teď. obilovina je netradičně v polévce...ta je podle Kluků v akci

SLOŽENÍ JÍDLA:
OBILOVINA: vločková polévka
BÍLKOVINA: cizrna, sýr feta (vejce)
TEPLÁ ZELENINA: pečená rajčata
SYROVÁ ZELENINA: rajčata

SUROVINY:

na polévku:
2 hrsti ovesných vloček
1 lžíce kmínu
1,5 l zeleninového vývaru nebo vody
2 lžíce olivového oleje
sůl
1-2 vejce natvrdo

pažitka nebo řeřicha

na salát:
400 g předem uvařené popř. konzervované cizrny
cherry rajčátka cca 250g (nevážila jsem je)
červenou cibuli
lžíci umeocta, trocha balsamica (báječně ladí s pečenými rajčaty)
agáve sirup
1 červenou chilli papričku (není nutná)
sýr feta nebo kozí sýr
pažitku (nebo jarní cibulku)



POSTUP:
polévka: Vločky s kmínem v hrnci nasucho krátce opražíme, zalijeme vývarem (nebo vodou) a vaříme 20 minut. Poté rozmixujeme. Dochutíme solí, vmícháme olivový olej. Vejce naplátkujeme, hodíme do polévky a posypeme pažitkou.
salát: cizrnu namočíme den předem, ráno vyměníme vodu, vaříme asi 35 min v papiňáku nebo cca 50 min v klasickém hrnci, rajčata rozdělíme na poloviny. první část přepůlíme a dáme péct do trouby asi na 200°C, řeznou stranou nahoru a pečeme dokud  povrch nebublá (a nevypadá opečeně) trvá to asi 15 min, cibuli nakrájíme na čtvrtkolečka, zbylá rajčátka na čtvrtky, sýr na kostičky, pažitku a chilli papričku nadrobno. cizrnu, cibuli a oboje rajčata smícháme a zalijeme zálivkou, posypeme sýrem a pažitkou...nebo něčím jiným zeleným

MOJE HODNOCENÍ: 
polévka je překvapivě dobrá. neměla jsem čistě ovesné vločky, ale směs asi pěti druhů. v receptu uvádím původní ovesné, asi to z nich bude ještě lepší. salát je variací na tenhle (který také vřele doporučuju):
http://www.apetitonline.cz/recepty/976-stredomorsky-cizrnovy-salat.html

pondělí 8. října 2012

JAK JSEM PEKLA TARTE TATIN

Topím se v jablkách a tak jsem hledala recept na nějaký úžasný jablkový koláč. Nakonec jsem se nějak proklikala k pokusu o Tarte Tatin pana cuketky http://www.cuketka.cz/?p=197 a málem se u něj počůrala smíchy. Rozhodla jsem se, že to zní dost akčně a adrenalinově a odhodlala se k vlastní akci. Navíc jsem kdysi tuhle dobrůtku ochutnala v Au gourmand a okouzlila mne.
Nebylo to zas až tak napínavé jako u cuketky, ale pár horkých okamžiků jsem si taky užila.


Nejdříve jsem si našla správný recept:

pak jsem se rozhodla, že o těstě tenhle recept vážně není a rozhodla se použít chlazené těsto na quiche, které jsem měla v lednici

Jablka jsem nakrájela na čtvrtky.  Poloviny mi přišli moc velké a navíc jsem měla různé velikosti jablek. Při skládání do pánve jsem pak mezery vyplnila drobnějšími kousky

I přistoupila jsem k tvorbě máslového karamelu. Postup zněl jednoduše a ani cuketka, ani nikdo v diskusích  se o žádných úskalích nezmiňoval. Tak tedy vložím do vhodné pánve máslo a cukr a rozpouštím. Obsah pánve bublá a zlátne, ale o rozpouštění cukru nemůže být ani řeč. Po poradě s přítelem na telefonu (maminkou) zvyšuji teplotu a jupí! cukr se rozpouští a ouha!!! odděluje se od másla a klesá ke dnu pánve. Výsledkem této akce je tvrdá cukrová placka přikrytá půlcentimetrovou vrstvou másla. Naprosto jsem netušila jak ten beton z pánve odsekám.

Už jsem skoro propadla panice, ale pak jsem se rozhodla, že se nevzdám tak snadno. Naskládala jsem tedy do pánve jablka, něžně je přikryla těstem, zašťouchala okraje, propíchala vidličkou a se značnými obavami vše přesunula do trouby. Když jsem viděla, jak kolem okrajů probublává karamelu ne zcela nepodobná tekutina, svitla mi jiskřička naděje. Když bylo těsto upečené, vyndala jsem pánev a skoro nedýchala napětím. Nevydržela jsem čekat 15min a tak jsem se vyzbrojila chňapkami (na obě ruce) a téměř bezchybně (se zručností mně vůbec ne vlastní) jsem dle návodu koláč překlopila, aniž bych si přivodila vážnější popáleniny. Jablka se mi jen trochu svezla ke straně, což šlo snadno napravit pomocí lžíce.

Tvrdá cukrová placka, máslo a šťáva z jablek se nějak zázračně spojili dohromady a vytvořili něco jako naprosto mňamózní rosol (po vychladnutí). Celkový výsledek předčil  má očekávání. Prostě bomba!!! Každý kdo ochutnal, byl nadšen.

čtvrtek 4. října 2012

POLÉVKA Z ČERVENÉ ČOČKY, ZAPEČENÉ TĚSTOVINY S MRKVÍ A MANDLEMI

barva podzimu...oranžová přece, tentokrát zcela veganské menu - mléčné výrobky nahrazeny mandlovými


SKLADBA JÍDLA:
obilovina: celozrnné těstoviny
bílkovina: červená čočka
teplá zelenina: mrkev
syrová zelenina: okurkový salát

SUROVINY:

na polévku:
červená čočka - asi 150g
přidala jsem i hrst žluté v naivní víře, že polévka bude barevnější, nebyla
1 velká cibule
2 špetky mletého koriandru
olivový olej
biobujón
na dochucení: máta (čerstvý koriandr nebyl), slunečnicová semínka, trocha umeocta, chilli vločky pro nás pálivomilné) 

na těstoviny:
250g celozrnných těstovin libovolného tvaru
asi 1/2 kg mrkve
1 velká cibule - já měla červenou
2 stroužky česneku
2 lžičky mandlového másla
150 ml mandlové smetany
velká hrst mandlových lupínků
sůl, troška pepře






POSTUP:
polévka: nakrájejte cibuli na drobno, osmahněte na oleji, po chvilce přidejte čočku a ještě trochu osmahněte, přidejte mletý koriandr, vodu, bujón a vařte 1/4 hodiny, podávejte s mátou a semínky, případně dochuťte umeoctem a/nebo chilli vločkami
těstoviny: zase cibule na drobno, česnek rozplácněte špičkou nože a nasekejte, hoďte na olivový olej, přidejte nadrobno nastrouhanou mrkev a opékejte. osolte, opepřete. když je mrkev osmahnutá přidejte mandlové máslo, trochu lupínků a ještě prohoďte na pánvi. přilijte mandlové mléko, promíchejte a přesuňte do zapékací misky (směs by neměla být moc mokrá, přebytečnou tekutinu případně nechte odpařit). posypejte zbytkem mandlových lupínků a přesuňte do předem vyhřáté trouby (asi na 200°C) a pečte dokud lupínky nezezlátnou

MOJE HODNOCENÍ:
ideální jídlo pro děti, taková jemné. díky absenci koření vyniknou chutě jednotlivých surovin. pokud se nevyhýbáte mléku, můžete mandlové máslo a smetanu nahradit lučinou nebo jiným sýrem typu žervé. kluci byli spokojení, ale ne přímo nadšení. mrňavej snědl skoro všechny těstoviny, do polévky chtěl rozinky...měj je mít, ale stejně jí moc nedal

středa 3. října 2012

VAŘÍM ZE ZBYTKŮ - ZELENINOVÉ KARÍ

byla jsem sama doma a v lednici se mi hromadily zbytečky různých zelenin....tak jsem se s tím nemazala. výsledkem je tohle

SUROVINY:
můžete použít praktiky jakoukoliv zeleninu kterou najdete v lednici

JÁ NAŠLA:
čtvrtku dýně hokaido
kousek květáku (vždycky si kousek nechám-kdyby něco-a vždycky ho vyhodím)
1 větší mrkev
1 velkou bramboru
pár kapustiček
1 červenou cibuli
1 červenou chilli papričku
římský kmín, kurkuma, curry pasta (červená)
půl plechovky kokosového mléka

POSTUP:
na směsi sezamového a kokosového oleje jsem osmahla - v pořadí jak jsem je házela do hrnce - cibuli na měsíčky, dýni na kostky, bramboru nakrájenou na drobné kostičky, mrkev na šikmé plátky, květák rozebraný na malé růžičky a po chvilce váhání i rozpůlené kapustičky, přidala jsem kurkumu, římský kmín, rozinky a curry pastu (přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně), jo a ještě chilli papričku, ještě chvilinku jsem opékala a pak přilila kokosové mléko a dusila do změknutí.

MOJE HODNOCENÍ:
všechno k sobě dokonale ladilo akorát ty kapustičky z toho trošku čouhaly (jak jsem se obávala), ale já je ráda, takže mi to vlastně nevadilo. Kdybych to vařila pro hosty asi bych je vynechala. Pokud přidáte červenou nebo žlutou čočku (klidně přímo k zelenině) a rýži jako přílohu, máte plnohodnotné jídlo.


úterý 25. září 2012

STAROČESKÝ TALÍŘ


hrách a kroupy to je hloupý, hrách a zelí, to je skvělý
tentokrát bez syrové zeleniny, nějak se mi nepodařilo najít nic, co by se hodilo ke kyselému zelí,  prostě si dejte po obědě jablko

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA:  pohanková lámanka
LUŠTĚNINA: hrách (žlutý půlený)
TEPLÁ ZELENINA: červené kysané zelí
SYROVÁ ZELENINA: no to jablko přece

SUROVINY:
červené kysané zelí - nejlépe domácí (pokud možno ne z tesca jako to moje)
hrách - já měla žlutý půlený ale šel by jakýkoli - 1/2 hrnku
pohanková lámanka - 1hrnek
1 cibule
1 brambora
2 špetky kmínu
spousta česneku - 4 až 5 stroužků
rýžový sirup (dle chuti)
majoránka

POSTUP:
nejdřív jsem dala vařit hrách. Podle informací na obalu se žlutý hrách nemusí máčet, ale asi 3 hodiny jsem ho namáčela. K hrachu jsem dala vařit kousek wakame řasy. doba varu...cca 40 min. Pak jsem dle návodu 3 min vařila pohanku v osolené vodě a zastlala ji na 15 min do peřin. Na olivový olej (sádlo) jsem dala zesklovatět cibuli, přidala zelí, hodně kmínu, nastrouhanou bramboru a přisladila sirupem (jen trochu). Potom jsem z postele přinesla pohanku a zamíchala do ní spoustu česneku a majoránky. Protože se mi ta podivná šedivá hmota moc nelíbila, vymazala jsem plech olejem, nanesla na ji něj v tenké vrstvě a dala zapékat do trouby asi na 10 min na maximální horkovzduch. Ještě jsem v lednici našla zbyteček kozího sýra, tak jsem ho naplátkovala a nakladla na placku (to jsou ty divné kousky na té ještě divnější hmotě...viz foto).

MOJE HODNOCENÍ:
tak nějak jsem si už zvykla, že jsou tahle jídla krásná i dobrá. Kaše z pohankové lámanky tedy opravdu krásná není (a zapečení pomohlo jen trochu). příště bych to asi dělala z klasické pohanky (zrna). Ale dobré to bylo. I velkej chválil. Mrňavej se kaši vyhýbal, ale zelí a hrách mu moc chutnaly.

středa 19. září 2012

CUKETA PO INDICKU, FENYKLOVÝ SALÁT

sezona cuket je tedy už vlastně u konce, ale tenhle recept vážně stojí za ochutnání a navíc je děsně jednoduchý

SKLADBA JÍDLA
OBILOVINA: bílá rýže (nebo celozrnná)
LUŠTĚNINA: žlutá čočka
STUDENÁ ZELENINA: fenyklový salát s jablky a mátou
TEPLÁ ZELENINA: cuketa s kokosovým mlékem


SUROVINY:

Na cukety:
2 malé cukety
1 velká cibule
1 lžička kurkumy
cca 200 ml kokosového mléka
sezamový nebo olivový olej
1 červená chilli paprička (není nutná)
šálek rýže
půl šálku žluté čočky (může být i červená)

Na salát:
1 bulvu fenyklu
1 jablko (nejlépe červené)
hrst máty
agávový sirup (dle chuti)
šťáva z půlky citronu
ořechový olej (vinný,slunečnicový)




POSTUP:
rýži krátce osmahňete na másle, zalijte vodou, osolte a vařte po dobu uvedenou na obalu (můžete přidat půlku cibule do které zapíchnete pár hřebíčků). Potom dejte vařitžlutou čočku. Cibuli nakrájejte na půlkolečka a hoďte na olej, cuketu taky. Když jsou opečené (5-10min) poprašte kurkumou (opravdu kurkumou, ne kari kořenímm od vitany) a zalijte kokosovým mlékem. Pokud to máte rádi "hot" přidejte chilli papričku. Ještě krátce prohřejte....až kokos. mléko zhoustne a obalí cukety.
salát: fenykl nakrouhejte a ihned pokapejte citronem aby nezešednul, jablka taky,  potom přidejte agávový sirup, zbytek citronu, olej a nasekanou mátu....protřepat, promíchat

HODNOCENÍ:
tohle je jedna z mých nejoblíbenějších kombinací. Potřebujete jen pár ingrediencí a je to hotové téměř bleskurychle. Prostě geniální...

středa 12. září 2012

Dýňové hody

dneska jsem se rozhodla zpracovat konečně tu dýni, která se mi povaluje už od minulého týdne v lednici. dýňová polévka je klasika a dýňové jáhloto je poskládané ze dvou receptů od Zemanové

polévka - no není krásná
SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: jáhly
BÍLKOVINA parmazán
TEPLÁ ZELENINA: dýně (jak jinak)
SYROVÁ ZELENINA: okurkový salát s česnekem


SUROVINY: zase 2 a 1/2 porce
1 dýně hokaido (opravdu se nemusí lopat)
řapíkatý celer  asi 4 stonky
šalotka  5-6 ks (nebo cibule na klínky, nejlépe červená)
2 cibule
pekanové ořechy (vlašské)
jáhly  150 g
dýňová semínka
římský kmín, chilli vločky
dýňové jáhloto s ořechy



dýňový olej, olivový olej
rýžový sirup


NA SALÁT:
1 salátová okurka, na plátky
2 stroužky česneku
lžíce rýžového sirupu (agávového)
lžíce umeocta
2 lžíce jablečného octa





POSTUP:
rozřízla jsem dýni a vydlabala semínka (uf), nakrájela jsem ji na kostičky, pak jsem nakrájela na kostičky také cibuli a dala je spolu opékat na olivový olej, potom jsem je zalila horkou vodou, osolila a nechala na min. 1/2 hodiny svému osudu.
jáhly jsem dle návodu dala (po propláchnutí) na 5 min vařit a pak nechala 10 min dojít
zbytek dýňových kostek a rozčtvrcené šalotky jsem dala pro změnu zase opékat na olivový olej. po chvilce jsem přidala rýžový sirup (hezky zkaramelizuje) a po další chvilce řapíkatý celer nakrájený na šikmé proužky a pekanové ořechy. Když byla dýně měkká (asi po 1/4 hodině), přimíchala jsem  jáhly, parmazán a dala zapékat do předehřáté trouby...stačí na chvilku.
Mezitím jsem rozmixovala ponorným mixérem polévku. Na talíři jsem ji posypala nasucho opraženými dýňovými semínky, římským kmínem a chilli vločkami a pokapala dýňovým olejem.

MOJE HODNOCENÍ:
trochu do sladka, ale moc dobré. Na talíři oboje vypadá nádherně. K jáhlotu by byla dobrá zakysaná smetana. Mrňavej prohlásil dýni za mrkev a tudíž ji odmítl jíst....takže měl jáhly s dýňovým a olivovým olejem a biokečupem.

pátek 7. září 2012

marocký kuskus s mrkví, cibulačka s kapustou

jedna z mála biozelenin, které teď v Kt seženu je mrkev. Tohle je teď moje nejoblíbenější úprava. Dnes navíc s polévkou.

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: celozrný kuskus (ječné kroupy)
BÍLKOVINA: smetanový jogurt
"TEPLÁ ZELENINA": mrkev po marocku
SYROVÁ ZELENINA: salát s čerstvých paprik

SUROVINY: OPĚT NA 2 A 1/2 OS.

NA POLÉVKU:
předem namočené kroupy     1small hrnek
2 větší cibule, na plátky
3 stroužky  česneku, na plátky
kapusta 1/4 hlávky
tymián 3sň, bobkovej 1 list
zeleninový vývar (biobujon)


(recept byl velmi inspirová apetitem 9/2012)

 NA SALÁT:
4 zelené tenkostěnné papriky, najemno nakrouhané
-  když už jsemkvůli mrkvi namachala robota, tak jsem na plátkovacím struhadle nakrouhala i papriky a šlo to báječně, na struhadle to bude asi trochu porod
l-2 lžíce umeocta
olej dle chuti - já jsem použila dýňový
slunečnicová (nebo jiná) semínka
trocha chilli z mlýnku






NA KUSKUS:
celozrnný kuskus       1 hrnek
mrkev (na jemné plátky)  asi 1/2 kg
1-2 cibule na půlplátky
2 stroužky česneku, nasekané
rozinky (nejlépe zlaté)   1 hrst
hrst marocké máty, nasekané
lžička římského!!! kmínu

+bílý jogurt (bio nebo choceňský smetanový max)



POSTUP (chronologicky):
nejdřív si udělejte salát, lepší je trochu uleželý. pak nakrájejte cibuli a česnek, polovinu hoďte na olivový olej, přiedjte tymián a bobka a pomalu nechte karamelizovat cca 15 min. do 2 a 1/2 násobného množství vody dejte vařit předem namočené kroupy (asi 15-20min). nakrájejte si kapustu na proužky (zbavené žeber). naplátkujte mrkev.  když je cibule zkaramelizovaná, přilijte vývar. do velké pánve dejte zbytek cibule a česneku, římský kmín a mrkev a zprudka opékejte. po chvíli přihoďte rozinky a špetku skořice. mezitím připravte kuskus (dle návodu na obalu). nasekejte mátu. 3 min před vypnutím přihoďte do polévky kroupy a kapustu. kuskus přidoďte k mrkvi, prohoďte pánví a podávejte s bílým jogurtem a mátou.

MOJE HODNOCENÍ:
byla celkem fuška to uvařit všechno najednou (proto není  recept rozdělen na jednotlivá jídla, ale rozepsán, krok po kroku, aby to stihnout šlo.
Jo a ještě lepší by k tomu byl salát z fenyklu, citonu, oleje a máty. howg

úterý 4. září 2012

BLANŠÍROVANÁ ZELENINA S ARAME

mořské řasy jsou prý téměř zázrak, jsou nabité vitamíny a minerálními látkami, čistí tělo a zajistí perfektní vlasy a nehty a v téhle úpravě se promění ve výborné dochucovadlo

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: pestrobarevná rýže
BÍLKOVINA: beluga čočka
"TEPLÁ" ZELENINA: blanšírovaná brokolice a fazolové lusky s řasou arame
STUDENÁ ZELENINA: rajčátka z vlastní zahrádky s dýňovým olejem a umeoctem



na fotce chybí rajčátka...ale ty si snad dokážete představit
SUROVINY: (pro 2 1/2 os.)
pestrobarevná rýže (albert bio)
černá čočka (beluga...dm) malý hrníček
čerstvé fazolové lusky  asi 250g
brokolice    1/2 hlávky nebo jak se tomu u brokolice vlastně říká
1 velká cibule
2-3 stroužky česneku
sojová omáčka




Doba přípravy: 60 min




POSTUP: Nejdřív jsem dala vařit barevnou rýži, dělá se skoro hodinu. pak jsem namočila dvě lžíce řasy arame (resp. já jsem ji namočila mnohem později, ale měla jsem to udělat v tenhle okamžik) po 5 min se slije voda, a dá se nová...a pak stejně ještě dvakrát, zbavíte se tak nečistot. po půl hodině vaření rýže jsem dala vařit čočku. hned pak arame, ty se zalijí vodou (tak aby byly přikryté) a dvěma lžícemi kvalitní sojovky. po půl hodině se voda odpaří a na dně zbudou jen sojovkou ochucené řasy. Mezitím jsem oblanšírovala zeleninu, tzn. dát vařit osolenou vodu a v ní krátce povařit a potom prudce zchladit. fazolky chtějí cca 4 minuty a brokolice max.3 min. jakmile začne zelenina ztrácet barvu, je to v háji. já jsem dělala fazolky 5 min a už byly "na hraně". Když vařím zeleninu postupně, osvědčilo se mi dát pod ní napařováček...snadno se tak vyloví a ochladí. Pak jsem nakrájela cibuli na klínky a česnek na jemné plátky a hodila je na panenský sezamový olej, když byly cibule opečená, přidala jsem brokolici, lusky a arame a ještě trochu prohodila na pánvi, dochutit sojovkou a hotovo.

MOJE HODNOCENÍ: tohle jídlo jsem nedělala poprvé (akorát minule to bylo s mungem a bulgurem) a určitě ne naposledy. je jednoduché, na talíři pěkně vypadá a je moc dobré. i mrňavej snědl skoro všechno
slušely by tomu pražené kešu oříšky

více o blanšírovaní: http://www.cuketka.cz/?p=8857

neděle 2. září 2012

ČVANČAROVSKÁ KLIŽKA

dneska byla neděle.......takže maso. tuhle úpravu hovězího jsem ochutnala na jedné návštěvě a pak si řekla o recept...no a pak ho zapomněla. tak jsem poskládala střípky vzpomínek a dotvořila podle vlastní fantazie.

v pekáči...těsně před šoupnutím do trouby
SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: bulgur...
BÍLKOVINA: kližka na víně
"TEPLÁ" ZELENINA: kapusta na sušených rajčatech
SYROVÁ ZELENINA: rukola s cherry rajčátky


no a na talíři








SUROVINY:
bulgur
hovězí kližka    cca 1kg
malá hlávka kapusty
sušená rajčata naložená v oleji (já měla bio od rapunzelu a jsou úžasný)
2-3 cibule
1 větší mrkev
rajče, rajčatový protlak
rajčatový protlak
5 stroužků česneku
bobkový list, tymián
4 kuličky nového koření, pár kuliček pepře
červené víno
NA SALÁT:
rukolu, cherry rajčátka,umeocet (lžíce), balsamico ocet,
ořechový olej (2 lžíce)


POSTUP: kližku jsem rozebrala na kusy a osolila, v misce jsem smíchala nadrobno pokrájenou cibuli, na jemno nastrouhanou mrkev, rajče (rozříznuté a vymáčknuté ze slupky), rajčatový protlak a trošku pepře,  touhle směsí jsem opatlala kližku (v téhle fázi by bylo ideální nechat maso pár hodin marinovat) a vložila do pekáče, přihodila jsem celé stroužky česneku, bobkový listy a pár snítek tymiánu a šup do předehřáté trouby.  Doba pečení závisí na velikosti kusů kližky, ale řekla bych min 2 hodiny. Asi půl hodinky před dopečením kližky jsem dle návodu dvě minutky vařila bulgur a potom ho po babičkovsku schovala "dojít" do peřin. Pak jsem dala na olej ze sušených rajčat opéct cibuli nakrájenou na kolečka, sušená rajčata a pokrájenou kapustu zbavenou žeber. po chvilce jsem kapustu podlila vývarem (stačí voda) a chvilku dusila.

MOJE HODNOCENÍ: s kližkou je trochu potíž, můžete občas narazit na kousky, které vůbec nejdou rozkousat, ale vynahradí vám to úžasně plnou chutí a celkově je to výborné křehké maso. Kombinace s kapustou fungovala bezvadně.

čtvrtek 30. srpna 2012

FALAFEL V PLACCE



Dnes nebylo moc času a tak jsem si vypomohla falafelem v prášku (já ho mám z internetu, ale dá se sehnat skoro v každé prodejně zdravé výživy).

SKLADBA JÍDLA:
OBILOVINA: já měla načaté balení tortil, ale lepší by byl pita chleba. Zapřísáhlí biobojovníci si musí upéct vlastní chlebovou placku (třeba k tomu časem dojdu, ale s dvouletým prckem se to fakt nedá)
SYROVÁ ZELENINA: rajčatový salát s koriandrem
"TEPLÁ" ZELENINA: papriky pečené s česnekem
BÍLKOVINA: falafel a jogurt s mátou
http://eshop.bionebio.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=488&category_id=28&option=com_virtuemart&Itemid=2

SUROVINY: 
FALAFEL 1 PYTLÍČEK,
RAJČATA..asi 4 ks, 
4 PAPRIKY, 
HRST ČERSTVÉHO KORIANDRU,
HRST MÁTY,
OLIVOVÝ OLEJ, PŘÍP SEZAMOVÝ NA SMAŽENÍ FALAFELU...ALE KLIDNĚ JDE POUŽÍT OLIVOVÝ
BÍLÝ JOGURT
na fotkách musím ještě zapracovat...jenže když vám stydne jídlo.....
POSTUP: falafel se dle návodu smíchá se studenou vodou na hustší kaši a nechá deset minut odpočívat, mezitím jsem si smíchala jogurt s mátou, rajčata se solí a čerstvým koriandrem a nakrájela papriky a česnek (rozplácnout nožem naplocho a pak nadrobno nasekat). pak jsem hodila na olivový olej papriky a rozpálila si vedle sezamový olej na smažení falafelu...po chvíli jsem přihodila k paprikám česnek a počala smažit falafel (po očku sledujíce papriky)...za 30 (celkem) minut je hotovo. Ještě jsem k tomu nakrájela čerstvou červenou cibuli (není na obrázku) a každý si zabalí placku dle chuti.

MOJE HODNOCENÍ:
nijak převratnej recept, ale na to jaká to byla rychlovka, to bylo překvapivě chutné. Dokonce i kluci si pomlaskávali...velkej i malej